Ana Sayfa > Maç Analizleri > Başakşehir-Galatasaray – Çöküş vs Rehavet.

Başakşehir-Galatasaray – Çöküş vs Rehavet.

Geçen sezonun lideri Başakşehir evinde Galatasaray’ı ağırladı. Bir çok kişinin görüşü lige iyi başlayan Galatasaray’ın Başakşehir’i geçeceği yönündeydi keza öyle de oldu. Karşıılaşmaya dair söylenecek çok şey vardı diyemeyiz fakat genel yapısıyla kim neyi doğru yaptı hatalar neredeydi bahsedelim,

 

Ortasaha üstünlüğü

Geçen sezona göre ortasahasında eksikleri bulunan Galatasaray burayı Taylan Antalyalı ile mükemmel doldurmuş diyebiliriz gerçekten maç içerisinde fark yarattı. Geçen sezona göre aynı olan Başakşehir ortasahası Mahmut-İrfan Can ise geçen sezona göre hala uzak bir seyir içerisindeler topu dağıtmak konusunda İrfan bugün iyi değildi. Mahmut Tekdemir’in 1 adet kilit pas attığı ve %91 pas ortalaması ile oynadığı maçta kötü bir performans sergilemese bile maalesef geçen sezona göre vasattı diyebiliriz.

Bakıldığı zaman Belhanda-Taylan-Emre ortasahası ofansif ve zayıf kaçıyor diyebiliriz fakat Taylan özellikle geri hatta çok başarılı bir oyun çıkardı ekstra olarak oyun içerisinde Arda-Emre değişikliğini gördük kontak bir oyun oynandı.

Crivelli?

Crivelli’nin ilk yarı olmayışı inanılmaz derecede kendini hissettirdi ileride top tutmakta topu dağıtmakta çok zorlandı Başakşehir bu süreç içerisinde Visca ve Berkay’ı hiç kullanamadı diyebiliriz. Dem Ba maalesef fiziksel olarak oyunu tutamayacak kapasitede kaldı ve Galatasaray savunma hattı arasında kaldı koca bir 45 dakika bu şekilde eridi diyebiliriz. Crivelli oyuna girdikten sonra ise farklı atak varyasyonları deneyebildi Başakşehir.

Hasan Ali Kaldırım

45 dakika boyunca gerçekten sahanın en kötüsüydü geçen sene sol bek mevkisinde oynayan Clichy ile kıyaslanamaz bile.

Galatasaray defansı

Marcao kendini ileri taşımaya devam ediyor çok iyi bir performans sergiledi gidecek mi kalacak mı iddiaları arasında çıktı ve görevini yaptı gayet iyiydi. Luyindama ciddi bir sakatlıktan çıktı ve fiziksel olarak çok hazır mı? Bazı soru işaretleri vardı bugün üzerinden yola çıkmak mantıklı değil fakat kesinlikle bir hız kaybı var zamanla maç kondisyonu ile oturacağını düşünüyoruz. Sarrachi-Omar-Linnes-Şener bek rotasyonu ise yeterli değil.


Özetlemek gerekirse,

Maç içerisinde özellikle ilk yarıda çok etkisiz bir Başakşehir gördük şanssız bir penaltı ile geriye düştüler ve geri toparlamak için yeterli baskıyı kuramadılar özgüven kaybı yaşadıklarını düşünüyorum geçen sezonun şampiyonu olarak çıktıkları ilk maçta yaşadıkları puan kaybı bu maçı da etkilemiş. Tabii ki sezonu en geç kapatan takım olmanında etkisi yok değildi Galatasaray kesinlikle Başakşehir’e göre çok daha hazır durumdaydı.

İstatistikler

Yorum Yap