Ana Sayfa > Maç Analizleri > Kaliteli Futbol ve Topa Sahip Olmak

Kaliteli Futbol ve Topa Sahip Olmak

Kaliteli futbol denildiği zaman akla ne gelir? Topa sahip olmak, efektif futbol oynamak, goller atmak vbg. sayamayacağımız bir çok etken.

Peki gerçekten kaliteli futbol bu etkenler üzerinden mi değerlendirilebilir?

Futbol 2010 yılından sonra çok değişti özellikle eski zamanlara nazaran daha taktiksel bir oyuna döndü diyebiliriz kimi zaman bir çok büyük turnuvada favori gösterilen büyük takımların kendine göre daha mütevazi olan takımlara kaybettiği maçlar gördük ve bu maçların büyük bir çoğunluğunda topa sahip olma oranı kendilerinden yanaydı.

Topa Sahip Olmak

Topa sahip olmak düz mantık ile bakıldığı zaman pozitif bir oyun tarzıdır topu kullanarak boşluklar yaratmayı amaçlarsınız ve rakip takıma oyun kurma pas yapma olanağı sağlamazsınız yani pratikte olumlu bir çok yanı var peki kaliteli futbol için topa sahip olmak şart mı?

Teoride kaliteli futbol demek iyi bir oyun sergileyip maçı kazanmak demek diyebiliriz peki topa sahip olmak size maçı turnuvayı ya da ligi kazndırır mı?

Hayır. Yakın zamandan size bir örnek verelim,

Manchester City-Lyon maçında bir çok futbol otoritesi favori olarak Manchester City’i görüyordu ki haklılardı çünkü dominant futbol kaliteli futbolcular ve Pep Guardiola gibi futbolun seyrini değiştiren dahi bir teknik direktör. Maça gelirken Lyon tarafı için olumlu konuşan kişi sayısı çok azdı. Juventus gibi dünya devi bir takımı elemelerine rağmen kendilerine şans tanımayı bırakın farklı mağlubiyet kesin gözüyle bakılıyordu peki o maçın bazı istatistiklerine göz atarsak

city lyon pas

Gördüğümüz gibi hem topa sahip olan hem daha çok pas yapan ekip İngiltere ekibi fakat ne ters gitti de bunu skora yansıtamadılar?

Lyon tek maç usulü eleme olan bu maçta topu City’e verip daha çok kontra kovaladı topu rakibe verip açık aramak hata kovalamak bir çok mütevazi takımın düşüncesi fakat bunu uygulamak için kaliteli ayaklara ihtiyaç duyulduğu gibi futbolun bir takım oyunu olduğunu ve doğru zaman da doğru yerde olmanın önemini anlarız. Hızlı kanat oyuncuları ve yetenekli pas yapabilen orta saha oyuncuları ileri uçta ise zaten bulabilecekleri pozisyon sayısının az olacağını tahmin eden nokta bitiricilik yapabilecek oyuncular ile istediği sonuca gitti Fransız ekibi.

Bu maç gibi bir çok maç sayabiliriz denk takımların maçlarında da görebileceğimiz bu örnek ” Topa Sahip Olmak “ durumunun kaliteli futbol demek olmadığını ve her zaman istenen sonuca götürmeyeceğinin bir kanıtı.

” Kaliteli Futbol ” terimi bir çok insan için farklılık gösterebilir fakat son yıllarda özellikle topa sahip olan daha çok pas yapan veya daha iyi futbol oynadığını düşündüğümüz takımların istedikleri sonuca ulaşamamasın sebebi futbolda artık bir çok şey değişti daha fiziksel bir oyuna döndü fakat hala futbolu basit oynayan yapması gereken işi yapan takımlar ön plana çıkabiliyor tabii ki bir noktadan sonra kaliteli ayaklara kalsa bile son yıllarda bir çok takımın başarısının altın sırrı ” takım olabilmek ve doğru futbol planını uygulayabilmek.”

Yorum Yap